Organizacje
pozarządowe
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE

Piastun Szkolny - podsumowanie

2012-12-31

28 grudnia w Gminnym Centrum Informacji spotkali się organizatorzy projektu z jego wykonawcami. Fundacja GNIAZDO podziękowała wszystkim , którzy pomogli w realizacji projektu.

Tutoring, a w polskim znaczeniu piastun to opieka naukowa zorientowana na ucznia. Stworzono tę instytucję wieki temu, a w Polsce na nowo wprowadza ją Szkoła Liderów. Piastun jest indywidualnym opiekunem, nauczycielem i doradcą. Piastun nie sprawdza wyłącznie wiedzy. Uczeń uczy się sam - pod opieką tutora. Jeśli ma problemy z nauką, szuka pomocy u swojego piastuna, nie obawia się prosić go o pomoc. Celem takiego rodzaju projektu jest opanowanie zaplanowanego z tutorem - piastunem materiału. Nie jest to jednak tylko cel ucznia. Taki sam cel ma opiekun. On ma pomóc zrozumieć i opanować poszczególne moduły. Od ucznia zależy jak ułoży się współpraca z piastunem, tak aby bez problemu zrealizować program. Wspólnie opracowują plan rozwoju i pracują nad jego realizacją. Zastanawiają się nad rolą uczestnika, nad wartościami, jakimi kieruje się w rozwoju swoich zainteresowań i zdolności. Spotkania i rozmowy służą rozwojowi kompetencji i zdolności ucznia. Pozwalają poszerzyć możliwości działania, zobaczyć wiele rozwiązań konkretnych problemów. Piastun pobudza ucznia do analizowania i refleksji nad swoimi działaniami i wyciągania z nich wniosków. Nie daje gotowych rozwiązań, wspiera uczestnika w samodzielnym dochodzeniu do nich. Tutor daje podopiecznemu do wykonania zadania, związane z jego planem rozwoju. Dziecko uczy się poprzez działanie. Na spotkaniu wysoko oceniono zajęcia nauki języka angielskiego dzieci z rodzicami i kontakt bezpośredni z lektorkami. Fundacja ma zamiar kontynuować tego rodzaju działania jeszcze w styczniu, a jeśli pozyska środki to i dłużej. Projekt „PIASTUN SZKOLNY”, dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego „Bezpieczna i przyjazna szkoła – edukacja włączająca w kształceniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w szkołach ogólnodostępnych, z oddziałami integracyjnymi integracyjnych.”

(C) Urząd Gminy Rudnik
0.0185

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach statystycznych. W opcjach przeglądarki internetowej można zmienić ustawienia dotyczące tych plików.. Zamknij